Detta är en serie dueller där Vmhockey.se (genom Anders Granström) har utmanat Tommy Söderström om vem som kan hitta flest vinnare i Juniorkronornas matcher. Tommy leder med 4-2 och nu är dags för Sveriges bronsmatch.

Tommys tips:

Jag spelar att USA vinner på ordinare tid till oddset 1.64 hos LeoVegas.

  • Luften har gått ut Sverige och det är tungt att ladda om. Brons betyder mer för USA än det gör för Sverige.

  • USA har spelat ganska bra i många matcher och vunnit övertygande , vilket jag inte tycker att Sverige gjort. USA är helt enkelt det bättre laget.

Anders tips:

Jag spelar att det kommer att bli 1X (dvs Sverige vinner eller det blir oavgjort) under ordinarie tid till oddset 2.25 hos LeoVegas.

  • I semifinalen spelade 3 lag från Sveriges grupp, vilket är en stark indikator på att den gruppen varit tuffare än Sveriges. Det är enbart mot Kanada som USA fått riktigt hårt motstånd.

  • Även USA åkte på storstryk mot Kanada som vann med 6-2. Vilket talar för att det kan bli en jämn match mot Sverige.

Dags för bronsmatch, nu får Juniorkronorna kämpa in i det sista för att knipa en medalj.

Uppdaterad 5 januari, 2023