Två spelare och en ledare i Tre Kronors trupp testade positivt för Covid-19 vid ankomst till Peking. Något som oroade till en början. Men efter två negativa test är nu den berörda trion släppta ur karantän.

Under natten mot gårdagen (svensk tid) så anlände Tre Kronor till Peking för OS 2022. Senare under dagen så hade laget träning, där alla inte deltog. Under fredagsmorgonen kom också besked från Tre Kronor om en anledning till varför.

Tre Kronor skrev ut i ett pressmeddelande att tre stycken ur truppen testade positivt för Covid-19 när laget anlände till Kina under natten mot torsdag. De tre som det gäller är lagkaptenen från VM 2021, Henrik Tömmernes, samt den nyligen inkallade backen Theodor Lennström. Även förbundets fysioterapeut Sven Thomsson testade positivt.

I samma veva så meddelade också landslaget att vid det andra testet som genomfördes så testade alla tre negativt. Ett tredje test togs sedan och i väntan på svar från det så satt Tömmernes, Lennström och Thomsson i karantän. Det krävs två negativa test med 24 timmars mellanrum för att anses som frisk och Tre Kronor väntade in svar på trions andra uppföljande test. Senare under morgonen kom beskedet att även det var negativt och den svenska trion kan därmed släppas ur karantän. Två negativa test med 24 timmars mellanrum alltså, och falskt alarm.

Det har sedan tidigare pratats om att värdena på proverna i Kina är annorlunda jämfört med i Sverige. Och landslagsledningen hade en förhoppning om att det var något gammalt som låg och skvalpade.

– Vår tolkning är att det är en gammal covidinfektion som ligger kvar, en så kallad ”recidual positive” men utan symtom. Vi har testat flera gånger hemma innan vi åkte, naturligtvis enligt protokollet, men så är det några som testat positivt här. Det bygger vi på att de haft en infektion innan och det verkar ha varit ganska likadant för många tidigare, både ledare och aktiva som kommit in, sade landslagsläkaren Jonas Kalman till SportExpressen innan de negativa testen var bekräftade.

Uppdaterad 4 februari, 2022