Sverige är klara för semifinal i junior-VM 2025 i Ottawa. Detta efter att Sverige segrade mot Lettland i en målmässigt jämn kvartsfinal där Sverige vann med 3-2 efter en bra förstaperiod.
Under torsdagen den 2 januari spelade Sverige kvartsfinal i junior-VM 2025, detta i en kamp mot tabellfyran från Grupp A: Lettland. Sverige var enormt stora favoriter inför den första av fyra kvartsfinaler under torsdagen där Sverige gått rent i turneringen inför kvarten. Men man underskattade inte Lettland inför.
– Det gäller att vara ödmjuka. Lettland slog ju Kanada i gruppspelet så vi vet att det är ett lag som krigar och gör allt för att vinna så det gäller att vara ödmjuka inför uppgiften, sade David Edstrom till Viaplay inför drabbningen.
Första perioden
Sverige dominerade starten på matchen där Lettland, sin vana trogen, spelade ett lågt försvarsspel för att få spel runt omkring sig. Sverige hade pucken under de första åtta-nio minuterna av matchen men skapade inga superlägen, förrän efter åtta och en halv minut. Då öppnade spelet upp sig en aning när Zeb Forsfjäll fick yta till vänster efter att en lettisk spelare krockat med David Granberg i mittzon. Forsfjäll transporterade då pucken och placerade skottet in till 1-0 för Sverige i mitten på första perioden.
Bara en och en halv minut efter ledningsmålet dubblade Sverige sin ledning efter en tekningsvariant. Efter Felix Nilssons tekningsvinst peggade Axel Sandin Pellikka upp för Anton Wahlberg som kunde prickskjuta in 2-0 på ett helt perfekt sätt. De två snabba målen hjälpte Sverige att ta bort den mentala farhågan att gå länge utan att få hål på Lettland. Letterna själva sköt sitt första skott på mål efter 15 spelade minuter vilket vittnar en del om matchbilden. Men efter Lettlands första skott på mål fick man lite islossning rent skottmässigt och man hade ett par bra minuter i slutet av perioden. Men Sverige och Melker Thelin höll tätt och Juniorkronorna hade 2-0 in till första periodpaus.
Andra perioden
Sverige började andra perioden på ett bra sätt och hittade många skott mot Linards Feldbergs i det lettiska målet. När Sverige dessutom fick sitt första powerplay i matchen så kom också 3-0-målet. Man skapade ett tidigt tryck innan Victor Eklund avslutade i slottet och på returen fanns David Edstrom som kunde skjuta in trean i början på andra perioden. Efter två lettiska utvisningar fick Sverige sedan en minut i spel fem mot tre, något som Sverige dock inte utnyttjade. Sverige hade dock en puck inne efter tio minuter i perioden men det dömdes bort efter att det var offside i ett tidigare skede, efter att Lettland använt sin coach’s challenge.
I samband med det bortdömda målet blev det en lång paus med lite tekniska bekymmer och annat. Lettlands beslut att utmana det svenska 4-0-målet blev lyckat när Eriks Mateiko reducerade till 3-1 ett par minuter senare. I Lettlands fjärde skott på mål i matchen sköt Mateiko in reduceringen och det var match igen. Sverige var lite skakat efter reduceringen och man fick dessutom spela i numerärt underläge för första gången i matchen, med fem minuter kvar.
Med en minut kvar av mittenperioden reducerade Lettland på nytt. Ännu en gång högg Eriks Mateiko på pucken efter att Melker Thelin lämnat en retur, och letterna fick med sig 3-2 in till paus.
Tredje perioden
Efter Lettlands reduceringar i slutet av mittenperioden var Sverige något pressat i paus. Man hade bara släppt till elva skott men också två baklängesmål vilket naturligtvis oroade inför fortsättningen. Men Sverige visade tidigt att man ville ut och spela för att göra ett utökande ledningsmål snarare än att backa hem. Förstakedjan var bra för Sverige och skapade en del lägen, där Magnus Hävelid och ledarstaben spelade hårt på tre kedjor inledningsvis. Halvvägs in i den tredje perioden hade inte Lettland ett enda skott på mål i perioden.
Sverige sköt å andra sidan fler skott och hade stolpträffar och andra bra lägen till att utöka sin ledning men Lettlands Linards Feldbergs i målet stod för flera fina räddningar. Med fyra minuter kvar av perioden och ordinarie tid fick Lettland snacka ihop sig en aning i ett ice break, för att hitta en slutforcering.
Med en och en halv minut kvar tog Lettland timeout och gick för sin slutgiltiga slutforcering med pucken i egen zon. Sverige spelade bort många sekunder och hade två kontringar mot öppet mål men utan att sätta dit den. Men det spelade ingen roll. Sverige vann kvartsfinalen i JVM och vann med 3-2 efter en dramatik på slutet. Sverige är nu vidare till semifinal i junior hockey VM 2025.
– Det var en bra match. De gjorde det svårt för oss men det blev lite väl tajt mot slutet, sade Otto Stenberg efter slutsignalen till Viaplay.
På lördag spelas semifinalerna i junior-VM 2025. Vilka som väntar i vardera semifinal avgörs i natt efter att alla kvartsfinaler spelas. Läs mer HÄR.
Sverige – Lettland, 3-2 (2-0, 1-2, 0-0)
08:30 1-0 Zeb Forsfjäll (Rasmus Bergqvist)
09:52 2-0 Anton Wahlberg (Axel Sandin Pellikka)
23:57 3-0 David Edstrom (Victor Eklund, Felix Unger Sörum)
30:13 3-1 Eriks Mateiko (Darels Uljanskis, Markus Sieradzkis)
38:50 3-2 Eriks Mateiko (Markus Sieradzkis, Olivers Murnieks)
Så startade Sverige
Målvakter:
Melker Thelin
(Marcus Gidlölf)
Förstafemman:
Axel Sandin Pellikka – Rasmus Bergqvist
Felix Unger Sörum – David Edstrom – Otto Stenberg
Andrafemman:
Tom Willander – Theo Lindstein
Anton Wahlberg – Felix Nilsson – Victor Eklund
Tredjefemman:
Wilhelm Hallquisth – Viggo Gustafsson
Isac Hedqvist – Zeb Forsfjäll – David Granberg
Fjärdekedjan:
Oskar Vuollet – Linus Eriksson – Herman Träff
Extraforward:
Noel Nordh
Sjundeback:
Axel Hurtig
Uppdaterad 2 januari, 2025
Sportjournalist
[email protected]
Skriv en kommentar