Den 19-21 november så anordnar Svenska Ishockeyförbundet fyra olika regionscamper för pojkar födda 2006. Hela 112 spelare är uttagna till fördelat på fyra geografiska platser, se samtliga trupper längre ned.

För bara en vecka sedan så avgjordes TV-pucken på både pojk- och flicksidan där Stockholm Nord och Småland återupprepade bedriften från förra året och tog hem gulden. Ett steg i utvecklingen efter TV-pucken är att de unga pojkarna och flickorna ska få slussas in i landslagsspel där Team 16 är det första steget. Men väldigt många spelare som inte fick visa upp sig i TV-pucken är naturligtvis också landslagsaktuella.

Nu har 112 spelare på pojksidan blivit uttagna till SIF:s regionscamp. Lägren utspelar sig den 19-21 november spritt över fyra svenska städer. Trupperna är också gjorda utifrån geografisk hemvist där förbundskaptenen för Team 16, Markus Korpinen, har varit med och tagit ut spelarna som ska få visa upp sig.

Värdstäderna för Team 16:s regioncamp är Gnesta, Munkfors, Ulricehamn och Härnösand. Här kommer alltså 34 spelare att samlas i vardera stad under ett par dagar för att imponera på landslagsledningen.

Truppen till regioncamp i Gnesta

Målvakter:
Carl Axelsson, SDE HF
Herman Liv, Örebro HK
Casper Ruud, Djurgårdens IF
Oscar Westman, Viggbyholms IF

Backar:
Ture Anund, Trångsunds IF
Isak Forslund, Nacka HK
Alvar Göthberg, Almtuna IS
Elie Junior Haddad, Södertälje SK
Wiktor Jerneheim, IFK Täby
Linus Levin, Linköping HC
Melker Sigurd, SDE HF
Melker Morin, Flemingsbergs IK
Melvin Nilsson, Nacka HK
Gustav Sjöqvist, Flemingsbergs IK
Nicolas Zabala, AIK
Felix Öhrqvist, SDE HF

Forwards:
Leyton Bergfors, Södertälje SK
Wilson Björck, IFK Täby
Oscar Djurberg, IFK Täby
Victor Eklund, Djurgårdens IF
Joakim Engholm, Flemingsbergs IK
Linus Eriksson, Djurgårdens IF
Melvin Fernström, SDE HF
Adam Hesselvall, Södertälje SK
Filip Holst-Persson, Nacka HK
Dante Josefsson-Westling, SDE HF
Daniel Kim, AIK
Max Lind, Djurgårdens IF
Daniel Meyer, Almtuna IS
Hampus Nilsson, IFK Täby
Viggo Nordlund, Värmdö HC
Elliot Sigrell, AIK
Erik Söderman, Södertälje SK
Noel Öhgren, Djurgårdens IF

Truppen till regioncamp i Härnösand

Målvakter:
Ebbe Lundberg, MoDo Hockey
Simon Westling, IF Sundsvall Hockey
Felix Wikman, IF Björklöven
Melvin Öman Eriksson, Luleå HF

Backar:
John Anthony, Skellefteå AIK
Kalle Eriksson, MoDo Hockey
Anton Larsson, Luleå HF
William Larsson Nygren, Skellefteå AIK
Filip Lundgren, MoDo Hockey
Albin Nyman, IF Björklöven
Josef Nyström, Skellefteå AIK
Valter Nyström Dübbel, Brunflo IK
Emil Stadin, Timrå IK
Oliver Svensson, AIK Härnösand
Adrian Thun Hansson, Timrå IK
Elias Wallström Enstedt, Luleå HF

Forwards:
Theodor Bodén, MoDo Hockey
Gustav Bäckström, Piteå HC
Rasmus Edström, Hudiksvalls HC
Hugo Engfors, Timrå IK
Milo Fortkord, Östersunds IK
Elias Hedlund, Skellefteå AIK
Oskar Johansson, Svedjeholmens IF
Theo Landström, Skellefteå AIK
Valter Lindberg, Skellefteå AIK
Alfred Lindholm, Timrå IK
Edvin Modin, IF Sundsvall Hockey
Anton Nilsson, Luleå HF
Lucas Pettersson, MoDo Hockey
David Thomasson, Luleå HF
Elis Walldén, Timrå IK
Alexander Zetterberg, Timrå IK
Hugo Zetterlund, Skellefteå AIK
Gustav Öberg, IF Björklöven

Truppen till regionscamp i Munkfors

Målvakter:
Alexander Haglund, Mora IK
Lukas Höglind, Färjestad BK
Axel Nyman, Frölunda HC
Svante Utberg, Uddevalla HC

Backar:
Kevin Arnström, Örebro HK
Jack Bodin, Örebro HK
Max Hultdin, Örebro HK
Max Joona, Västerås IK
Viktor Kansell, Mora IK
Felix Lindberg, Örebro HK
Hugo Lundberg, Brynäs IF
Melker Lundquist, Färjestad BK
Edvin Nääs, Brynäs IF
Anton Olsson, Mora IK
Viktor Pennerborn, Västerås IK
Hannes Perman, Färjestad BK

Forwards:
Jack Berglund, Färjestad BK
Zaki Crookes, Leksands IF
Liam Danielsson, Brynäs IF
Oscar Davidsson, Örebro HK
Emil Hedin, Brynäs IF
Gabriel Jansson, BIK Karlskoga
Axel Jansson, Färjestad BK
August Lissel, Malungs IF
Ossian Carlsson Moberg, Örebro Hockey UF
Hugo Orrsten, Örebro HK
Kalle Pettersson, Västerås IK
Linus Rydell, Västerås IK
Lucas Ryen, Färjestad BK
Liam Sarlind, Brynäs IF
Viktor Skoglund, Leksands IF
Felix Åkerson, Brynäs IF
Tobias Öhman, Örebro HK
Elias Östlin, Brynäs IF

Truppen till regioncamp i Ulricehamn

Målvakter:
Wiggo Carlgren, Malmö Redhawks
Simon Folkesson, Rögle BK
Filip Karlsson, HV71
Hugo Laring, Frölunda HC

Backar:
Felix Carell, Malmö Redhawks
Ville Carlsson, Frölunda HC
Ludwig Clang, Rögle BK
Alfons Freij, Växjö Lakers
Viggo Gustafsson, Tingsryds AIF
Hugo Johansson, Linköping HC
Melwin Last, Frölunda HC
Isak Norlin, Rögle BK
Sebastian Peter, Mörrums GoIS
Leo Sahlin Wallenius, Växjö Lakers
Max Vilén, Malmö Redhawks
Emil Åberg, Frölunda HC

Forwards:
Joel Abrahamsson, HV71
Alexander Eklöf, Frölunda HC
Love Gath, Rögle BK
Max Grundström, Frölunda HC
Max Gustavsson, Rögle BK
Leo Hendén, Linköping HC
Melker Hof, Frölunda HC
Emon Kulmala, Växjö Lakers
Leo Lundblad, Växjö Lakers
Wille Magnetoft, Malmö Redhawks
Viktor Nörringer, Frölunda HC
Viktor Olofsson, HV71
Philip Ryttinger, Frölunda HC
Vincent Sandberg, HV71
Karl Sterner, Frölunda HC
Viggo Söderberg, Malmö Redhawks
Måns Toresson, Frölunda HC
Melker Vallgren, Skövde IK