Vinter-OS 1984 i Sarajevo, i dåvarande Jugoslavien, minns vi som en turnering där kalla krigets spänningar fortfarande satte sin prägel på isen. För svensk del var det ett mästerskap där Tre Kronor, under ledning av den karismatiske Anders ”Ankan” Parmström, visade att de var en maktfaktor att räkna med. Trots att den sovjetiska dominansen var total, lyckades Sverige knipa en ädel medalj efter en avgörande insats mot Kanada.

Som en del av vår uppladdning inför Olympiska Spelen tar vi på Vmhockey.se en titt tillbaka på tidigare mästerskap. Du följer hela OS hockeyn 2026 hos oss.

Spelen i Sarajevo var de första vinterspelen någonsin i ett socialistiskt land, och atmosfären i arenan Zetra var elektrisk. Sverige kom till turneringen med ett lag som saknade de största NHL-stjärnorna (som då inte tilläts delta), men som var fyllt av spelskickliga profiler från Elitserien.

Sveriges väg genom turneringen

Sverige lottades in i en grupp där de ställdes mot både stormakter och uppstickare. Resan mot medaljerna var stabil men krävande. Tre Kronor inledde gruppspelet med att rada upp segrar mot Italien (11-3), Jugoslavien (11-0) och Polen (10-1) samt spela oavgjort mot Västtyskland (1-1). Den enda förlusten i gruppen kom mot Sovjetunionen (1–10), men Sverige avancerade ändå till finalrundan som grupptvåa tack vare sina tidigare resultat.

I det avslutande slutspels-rundan möttes de två bästa lagen från varje grupp. Efter en knapp förlust mot Tjeckoslovakien (0–2) stod allt hopp till den sista matchen mot Kanada. I en direkt avgörande match om tredjepriset visade Sverige klass. Med ett uppoffrande försvarsspel och effektivt anfall besegrades Kanada med 2–0. Målvakten Göte Wälitalo höll nollan och säkrade därmed det svenska bronset.

Profilerna i laget

Under ”Ankan” Parmströms ledning klev flera spelare fram och blev hjältar för svenska folket. Några av de mest framträdande namnen i Sarajevo var:

  • Per-Erik Eklund: Den spelskicklige centern som var en av turneringens absolut bästa offensiva krafter.
  • Peter Gradin: Skyttekungen som öste in mål och poäng för Tre Kronor.
  • Håkan Södergren: Den outtröttlige kämpen som med sin energi drog med sig hela laget.
  • Rolf Riddervall och Göte Wälitalo: En stark målvaktsduo som gav laget trygghet bakåt.

Medaljörerna i OS 1984

Sovjetunionen var i en klass för sig under den här eran. Under ledning av Viktor Tichonov och med den legendariska KLM-kedjan (Krutov, Larionov, Makarov) i spetsen vann de alla sina matcher och tog hem guldet i stor stil.

Medaljligan i ishockey vid OS i Sarajevo 1984:

  1. Guld: Sovjetunionen
  2. Silver: Tjeckislovakien
  3. Brons: Sverige

För Sverige var bronset i Jugoslavien en stor framgång. Det var nationens andra raka OS-brons (efter Lake Placid 1980) och ett kvitto på att svensk ishockey höll absolut världsklass, även när de största proffsen saknades. OS 1984 i Sarajevo förblir en klassisk turnering där Tre Kronor visade att de var bäst när det gällde som mest.