Ungern har tagit sin första seger i årets världsmästerskap. I den viktiga matchen mot Kazakstan klev svenskbekantingarna Janos Hari och Vilmos Gallo fram i den ungerska 4-2-segern.

 

 

I Herning spelar flera nationer om att framför allt undvika nedflyttning från A-divisionen. Kazakstan, Norge, Ungern och kanske till och med Danmark vill såklart alla nå en kvartsfinal men man spelar lika mycket om att undvika att spela i B-VM nästa år. I tisdagens kamp mellan Kazakstan och Ungern spelades det därför om viktiga poäng mellan de två nationer som på förhand spåtts få kämpa hårdast om att undvika nedflyttning.

Nykomlingarna Ungern skulle visa sig starkast. Som underdog även till mötet med Kazakstan tog ungrarna fram sin bästa ishockey. När kazakerna var odisciplinerade lyckades Ungern hitta nätet flera gånger om. Man tog ledningen och ledde med två puckar i första periodpaus innan Kazakstan reducerade i den andra perioden. Ungern rivstartade sedan den tredje perioden med två snabba mål för att skaffa sig en 4-1-ledning vilket hjälpte mot slutet. Man kunde hålla bort Kazakstan från att vända matchen och slutligen vann Ungern med 4-2.

Janos Hari och Vilmos Gallo, båda med en lång historia i svensk ishockey, klev fram när det behövdes som mest. Janos Hari stod för ett mål och två målgivande passningar medan Vilmos Gallo gjorde det så viktiga 3-1-målet.

I och med Ungerns seger är det ett litet getingbo i Grupp B redan efter tre omgångar då Ungern och Kazakstan står på tre poäng före Danmark och Norge på noll. Före dessa lag finns USA (6 poäng), Schweiz (7 poäng), Tjeckien (8 poäng) och Tyskland (9 poäng).

Uppdaterad 13 maj, 2025