Foto: Bildbyrån

Förutom turneringen där småkronorna ska försvara sitt guld i april, arrangeras ett flertal världsmästerskap för världens U18-landslag i ishockey.  Här har vi summerat turneringarna som kommer att spelas under den kommande säsongen.

Totalt är det sju olika divisioner som lagen spelar i, där förhoppningarna är att ta kliv uppåt och närmare huvudturneringen. Nytillkomna nationer på U18-nivån är för i år Bosnien & Hercegovina och Kirgizistan som kliver in i turneringens lägsta division. Totalt är det nu 46 länder som har landslag med på den här nivån, vilket faktiskt är mer än för både seniordamerna och juniorherrarna.

Här nedan har vi summerat 2020 års upplagor av världsmästerskap för U18-landslagen i de lägre divisionerna.

Division I grupp A
Spelas 13-19 april i Spisska Nova Ves, Slovakien
Lagen som deltar i: Slovakien, Kazakstan, Danmark, Norge, Frankrike och Japan
Det lag som lyckas bäst klättrar upp i högsta divisionen till 2021, samtidigt som sämsta laget åker ner en division.

Division I grupp B
Spelas 12-18 april i Asiago, Italien
Lagen som deltar i: Ukraina, Österrike, Ungern, Italien, Slovenien och Polen
Det lag som lyckas bäst klättrar upp i division I grupp A till 2021, samtidigt som sämsta laget åker ner en division.

Division II grupp A
Spelas 22-28 mars i Tallin, Estland
Lagen som deltar i: Storbritannien, Litauen, Estland, Rumänien, Sydkorea och Serbien
Det lag som lyckas bäst klättrar upp i division I grupp B till 2021, samtidigt som sämsta laget åker ner en division.

Division II grupp B
Spelas 21-27 mars i Tianjin, Kina
Lagen som deltar i: Spanien, Kina, Nederländerna, Kroatien, Australien och Bulgarien
Det lag som lyckas bäst klättrar upp i division II grupp A till 2021, samtidigt som sämsta laget åker ner en division.

Division III grupp A
Spelas 16-22 mars i Istanbul, Turkiet
Lagen som deltar i: Belgien, Israel, Island, Turkiet, Mexiko och Kinesiska Taipei
Det lag som lyckas bäst klättrar upp i division II grupp B till 2021, samtidigt som sämsta laget åker ner en division.

Division III grupp B
Spelas 29 mars-4 april i Kockelscheuer, Luxemburg
Lagen som deltar i: Nya Zeeland, Hongkong, Sydafrika, Luxemburg, Bosnien & Hercegovina och Kirgizistan
Det lag som lyckas bäst klättrar upp i division III grupp A till 2021

Om artikelförfattaren:

Sofie Hansson – Sportskribent
[email protected]

>> Läs mer om mig här