Expekt

HĂ€r Ă€r den trupp som kommer att spela för Ungern vid hockey VM 2023 i Finland och Lettland. Laget inleder vĂ€rldsmĂ€sterskapet med en match mot Danmark lördagen den 13 maj och avrundar gruppspelet mot Österrike mĂ„ndagen den 22 maj. Ungern spelar i grupp A och kommer under gruppspelet spela sina matcher pĂ„ Tampere Deck Arena i Tammerfors.

HÀr Àr Ungerns kompletta VM-spelschema:
Lördag 13 maj kl. 15:20 Ungern-Danmark
Söndag 14 maj kl. 11:20 USA-Ungern
Tisdag 16 maj kl. 19:20 Frankrike-Ungern
Torsdag 18 maj kl. 15:20 Ungern-Sverige
Fredag 19 maj kl. 15:20 Ungern-Finland
Söndag 21 maj kl. 15:20 Tyskland-Ungern
MĂ„ndag 22 maj kl 19:20 Österrike-Ungern

Den ungerska truppen leds av förbundskapten Kevin Constantine och laget har under Ären inte lyckats ta hem nÄgra medaljer under turneringen. Sin bÀsta placering fick man 1937 nÀr man tog sig till en femteplats.

🇭đŸ‡ș Ungerns trupp i VM 2023

MĂ„lvakter

1. Bence BĂĄlizs, JKH GKS Jastrzabie
35. Dominik Horvåth, Hydro Fehérvår AV19
59. Gergely Arany, Ferencvarosi TC

Backar

4. Tamås Pozsgai, Budapest Jégkorong Akadémia HC
6. Bence Szirånyi, DVTK Jegesmedvék
8. Bence Szabó, Budapest Jégkorong Akadémia HC
12. Bence Stipsicz, Hydro Fehérvår AV19
17. Roland Kiss, DVTK Jegesmedvék
23. Zétény Hadobås, VÀsterÄr IK
33. Milån Horvåth, Hydro Fehérvår AV19
44. NĂĄndor Fejes, GyergyĂłi HK
70. Zsombor Garåt, Budapest Jégkorong Akadémia HC

Forwards

10. GergƑ Nagy, Ferencvárosi TC
13. Krisztiån Nagy, Budapest Jégkorong Akadémia HC
14. Balázs SebƑk, Ilves
16. DĂĄniel KĂłger, ASC Corona Brasov
18. Karol CsĂĄnyi, HKM Zvolen
20. IstvĂĄn Sofron, SC CsĂ­kszereda
21. KristĂłf Papp, Northern Michigan University
22. Vilmos Galló, Linköping
28. Istvån Bartalis, Hydro Fehérvår AV19
34. Istvån Terbócs, Hydro Fehérvår AV19
36. Csanåd Erdély, Hydro Fehérvår AV19
61. PĂ©ter Vincze, GyergyĂłi HK
62. Jånos Håri, Hydro Fehérvår AV19

🏆 Har Ungern vunnit hockey VM?

Nej, det ungerska landslaget har aldrig lyckats vinna vÀrldsmÀsterskapet.

Ungerns ishockey VM-Historia

Det ungerska ishockeyförbundet blev en medlem i det Internationella Ishockeyförbundet pĂ„ 20-talet och hade under vĂ€rldsmĂ€sterskapens första Ă„r en del framgĂ„ngar. Efter en lĂ„ng frĂ„nvaro under 40- och 50-talet höll sig laget stĂ€ndigt i de lĂ€gre divisionerna fram tills 2008 dĂ„ de mirakulöst vann B-VM och belönades med ett avancemang till toppdivisionen. NĂ€rvaron hĂ€r blev dock inte lĂ„ngvarig dĂ„ laget genast degraderades och pĂ„ samma sĂ€tt visade man upp sig pĂ„ den stora scenen under 2016. År 2022 kunde laget Ă„terigen visa framfötterna och ta klivet upp i toppen dĂ€r det nu gĂ€ller för laget att hĂ„lla sig kvar.

HÀr listar vi lagets placeringar i de tidigare mÀsterskapen.

VM 1930: SjÀtte plats
VM 1931: Sjunde plats
VM 1932: Deltog ej
VM 1933: Sjunde plats
VM 1934: SjÀtte plats
VM 1935: Elfte plats
VM 1936: Deltog ej
VM 1937: Femte plats
VM 1938: Sjunde plats
VM 1939: Sjunde plats
VM 1947: Deltog ej
VM 1948: Deltog ej
VM 1949: Deltog ej
VM 1950: Deltog ej
VM 1951: Deltog ej
VM 1952: Deltog ej
VM 1953: Deltog ej
VM 1954: Deltog ej
VM 1955: Deltog ej
VM 1956: Deltog ej
VM 1957: Deltog ej
VM 1958: Deltog ej
VM 1959: Deltog ej
VM 1960: Deltog ej
VM 1961: Deltog ej
VM 1962: Deltog ej
VM 1963: Andra plats division C
VM 1964: Deltog ej
VM 1965: FjÀrde plats division B
VM 1966: Sjunde plats division B
VM 1967: Åttonde plats division B (degraderades till division C)
VM 1968: Deltog ej
VM 1969: Tredje plats division C
VM 1970: FjÀrde plats division C
VM 1971: Tredje plats division C
VM 1972: Femte plats division C
VM 1973: Tredje plats division C
VM 1974: FjÀrde plats division C
VM 1975: FjÀrde plats division C
VM 1976: Andra plats division C (avancerade till division B)
VM 1977: SjÀtte plats division B
VM 1978: Femte plats division B
VM 1979: Tionde plats division B (degraderades till division C)
VM 1981: Tredje plats division C
VM 1982: Femte plats division C
VM 1983: Andra plats division C (avancerade till division B)
VM 1985: Åttonde plats division B (degraderades till division C)
VM 1986: SjÀtte plats division C
VM 1987: Femte plats division C
VM 1989: FjÀrde plats division C
VM 1990: Sjunde plats division C
VM 1991: SjÀtte plats division C
VM 1992: FjÀrde plats division C1
VM 1993: Femte plats division C
VM 1994: SjÀtte plats division C
VM 1995: SjÀtte plats division C
VM 1996: FjÀrde plats division C
VM 1997: SjÀtte plats division C
VM 1998: Första plats division C (avancerade till division C)
VM 1999: Åttonde plats division B (degraderades till division C)
VM 2000: Första plats division C (avancerade till division C)
VM 2001: FjÀrde plats division 1 grupp A
VM 2002: Andra plats division 1 grupp B
VM 2003: Tredje plats division 1 grupp A
VM 2004: FjÀrde plats division 1 grupp A
VM 2005: Tredje plats division 1 grupp A
VM 2006: FjÀrde plats division 1 grupp A
VM 2007: Andra plats division 1 grupp B
VM 2008: Första plats division 1 grupp B (avancerade till toppdivisionen)
VM 2009: Sextonde plats (degraderades till division 1)
VM 2010: Andra plats division 1 grupp B
VM 2011: Andra plats division 1 grupp A
VM 2012: Tredje plats division 1A
VM 2013: Tredje plats division 1A
VM 2014: Femte plats division 1A
VM 2015: Andra plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)
VM 2016: Femtonde plats (degraderades till division 1)
VM 2017: Femte plats division 1A
VM 2018: FjÀrde plats division 1A
VM 2019: Femte plats division 1A
VM 2021: Division 1 instÀllt p.g.a. pandemin
VM 2022: Andra plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)

Uppdaterad 17 oktober, 2023