Expekt

HĂ€r Ă€r den trupp som kommer att spela för Österrike vid vĂ€rldsmĂ€sterskapet i ishockey 2024. Laget inleder vĂ€rldsmĂ€sterskapet med en match mot Danmark lördagen den 11 maj och avrundar gruppspelet mot Storbritannien tisdagen den 20 maj. Österrike spelar i grupp A och fĂ„r resa till Prag för sitt gruppspel som dĂ„ Ă€ger rum pĂ„ O2 Arena.

HĂ€r Ă€r Österrikes kompletta VM-spelschema:
Lördag 11 maj kl. 16:20 Österrike-Danmark
Söndag 12 maj kl. 20:20 Österrike-Schweiz
Tisdag 14 maj kl. 20:20 Kanada-Österrike
Torsdag 16 maj kl. 16:20 Finland-Österrike
Fredag 17 maj kl. 20:20 Tjeckien-Österrike
Söndag 19 maj kl. 16:20 Norge-Österrike
Tisdag 21 maj kl. 12:20 Österrike-Storbritannien

>> HĂ€r kan du lĂ€sa mer om Sveriges VM-möte med Österrike

Den österrikiska truppen leds av förbundskapten Roger Bader och laget har under Ären tagit hem 2 brons i VM-sammanhang. Senaste medaljen vann laget Är 1947 nÀr de tog hem turneringens tredjeplats.

🇩đŸ‡č Österrikes trupp i Hockey VM 2024

MĂ„lvakter

Thomas Höneckl, Black Wings Linz
David Kickert, Salzburg
David Madlener, Pioneers Vorarlberg

Backar

Clemens Unterweger, EC-KAC
Dominique Heinrich, Vienna Capitals
Bernd Wolf, Lugano
David Maier, EC-KAC
Steven Strong, EC-KAC
RamĂłn Schnetzer, Thurgau
Paul Stapelfeldt, Salzburg
Kilian ZĂŒndel, Graz

Forwards

Marco Rossi, Minnesota
Peter Schneider, Salzburg
Manuel Ganahl, EC-KAC
Lukas Haudum, EC-KAC
Thomas Raffl, Salzburg
Benjamin Baumgartner, Bern
Benjamin Nissner, Salzburg
Mario Huber, Salzburg
Dominic Zwerger, Ambri-Piotta
Lucas Thaler, Salzburg
Vinzenz Rohrer, ZSC
Ali Wukovits, Salzburg
Nico Brunner, Vienna Capitals
Paul Huber, Salzburg

🏆 Har Österrike vunnit hockey VM?

Nej, det österrikiska landslaget har aldrig lyckats vinna vÀrldsmÀsterskapet.

Österrikes ishockey VM-Historia

Det österrikiska herrlandslaget i ishockey deltog för första gÄngen i ett vÀrldsmÀsterskap pÄ 1930 och tog sig dÀr till en fjÀrdeplats. under de följande Ären skördade laget stora framgÄngar och tog Àven sina tvÄ hittills enda medaljer. PÄ 50-talet degraderades laget till den lÀgre divisionen dÀr man höll till fram till 90-talet. DÄ gjorde man en efterlÀngtad comeback i toppdivisionen, för att sedan lÀmna den pÄ nytt efter VM 2004. Under de senaste Ären har man Äterigen deltagit i högstaligan men fÄr dÀr kÀmpa hÄrt för att hÄlla sig kvar. Till VM 2022 fick laget en ny chans nÀr Belarus diskvalificerades. HÀr listar vi lagets placeringar i de tidigare vÀrldsmÀsterskapen.

VM 1930: FjÀrde plats
VM 1931: VM-brons
VM 1932: Deltog ej
VM 1933: FjÀrde plats
VM 1934: Sjunde plats
VM 1935: SjÀtte plats
VM 1936: Deltog ej
VM 1937: Deltog ej
VM 1938: Tionde plats
VM 1939: Deltog ej
VM 1947: VM-brons
VM 1948: Deltog ej
VM 1949: SjÀtte plats
VM 1950: Deltog ej
VM 1951: Femte plats division B
VM 1952: Andra plats division B
VM 1953: Tredje plats division B
VM 1954: Deltog ej
VM 1955: Andra plats division B
VM 1956: Deltog ej
VM 1957: Sjunde plats
VM 1958: Deltog ej
VM 1959: Deltog ej
VM 1960: Deltog ej
VM 1961: SjÀtte plats division B
VM 1962: Andra plats division B
VM 1963: Första plats division C
VM 1964: Deltog ej
VM 1965: Femte plats division B
VM 1966: Femte plats division B
VM 1967: SjÀtte plats division B
VM 1968: Deltog ej
VM 1969: Sjunde plats division B (degraderades till division C)
VM 1970: Första plats division C (avancerade till division B)
VM 1971: Sjunde plats division B (degraderades till division C)
VM 1972: Första plats division C (avancerade till division B)
VM 1973: Femte plats division B
VM 1974: Åttonde plats division B (degraderades till division C)
VM 1975: Tredje plats division C
VM 1976: Första plats division C (avancerade till division B)
VM 1977: Nionde plats division B (degraderades till division C)
VM 1978: Andra plats division C (avancerade till division B)
VM 1979: Sjunde plats division B (degraderades till division C)
VM 1981: Första plats division C (avancerade till division B)
VM 1982: Andra plats division B
VM 1983: Tredje plats division B
VM 1985: FjÀrde plats division B
VM 1986: SjÀtte plats division B
VM 1987: Tredje plats division B
VM 1989: SjÀtte plats division B
VM 1990: Tredje plats division B
VM 1991: Femte plats division B
VM 1992: Första plats division B (avancerade till toppdivisionen)
VM 1993: Nionde plats
VM 1994: Åttonde plats
VM 1995: Elfte plats
VM 1996: Tolfte plats
VM 1997: FjÀrde plats division B
VM 1998: Femtonde plats
VM 1999: Tionde plats
VM 2000: Trettonde plats
VM 2001: Elfte plats
VM 2002: Tolfte plats
VM 2003: Tionde plats
VM 2004: Elfte plats
VM 2005: Sextonde plats (degraderades till division 1)
VM 2006: Första plats division 1 grupp B (avancerade till toppdivisionen)
VM 2007: Femtonde plats (degraderades till division 1)
VM 2008: Första plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)
VM 2009: Fjortonde plats
VM 2010: Första plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)
VM 2011: Femtonde plats (degraderades till division 1)
VM 2012: Andra plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)
VM 2013: Femtonde plats (degraderades till division 1)
VM 2014: Andra plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)
VM 2015: Femtonde plats (degraderades till division 1)
VM 2016: FjÀrde plats division 1A
VM 2017: Första plats division 1A (avancerade till toppdivisionen)
VM 2018: Fjortonde plats
VM 2019: Sextonde plats (degraderades till division 1A)
VM 2021: Division 1 instÀllt p.g.a. pandemin
VM 2022: Elfte plats (ersatte Belarus i toppdivisionen)
VM 2023: Fjortonde plats

Österrikes tidigare VM-trupper

HĂ€r listar vi laguppstĂ€llningen som representerade Österrike vid tidigare vĂ€rldsmĂ€sterskap i ishockey.

Hockey VM 2023 – Fjortonde plats

MĂ„lvakter

29. Bernhard Starkbaum, Vienna Capitals
30. David Kickert, Red Bull Salzburg
31. David Madlener, Pioneers Vorarlberg

Backar

12. David Maier, Klagenfurt
13. Philipp Wimmer, Red Bull Salzburg
14. Kilian ZĂŒndel, AmbrĂŹ-Piotta
20. Nico Brunner, Vienna Capitals
24. Steven Strong, Klagenfurt
32. Bernd Wolf, Lugano
64. David Reinbacher, Kloten
78. Thimo Nickl, AIK
91. Dominique Heinrich, Red Bull Salzburg

Forwards

3. Peter Schneider, Red Bull Salzburg
5. Thomas Raffl, Red Bull Salzburg
9. Ali Wukovits, Red Bull Salzburg
16. Dominic Zwerger, AmbrĂŹ-Piotta
17. Manuel Ganahl, Klagenfurt
21. Lukas Haudum, Klagenfurt
23. Marco Rossi, Iowa Wild
26. Oliver Achermann, La Chaux-de-Fonds
41. Henrik Neubauer, Zell am See
48. Lucas Thaler, Red Bull Salzburg
52. Paul Huber, Red Bull Salzburg
70. Benjamin Nissner, Red Bull Salzburg
96. Mario Huber, Red Bull Salzburg

Hockey VM 2022 – Elfte plats

MĂ„lvakter

29. Bernhard Starkbaum, EV spusu Vienna Capitals
30. David Kickert, EV spusu Vienna Capitals
31. David Madlener, Dornbirner Eishockey Club

Backar

4. Dominic Hackl, EV spusu Vienna Capitals
7. Erik KirchschlÀger, Moser Medical Graz99ers
12. David Maier, EC-KAC
13. Philipp Wimmer, EC Red Bull Salzburg
14. Kilian ZĂŒndel, EC Red Bull Salzburg
19. Dominique Heinrich, EC Red Bull Salzburg
20. Nico Brunner, EC GRAND IMMO VSV
25. Clemens Unterweger, EC-KAC
32. Bernd Wolf, HC Lugano (NL)

Forwards

3. Peter Schneider, EC Red Bull Salzburg
5. Thomas Raffl, EC Red Bull Salzburg
7. Brian Lebler, EC Red Bull Salzburg
8. Ali Wukovits, EC Red Bull Salzburg
11. Marco Kasper, Rögle BK (SHL)
16. Dominic Zwerger, HC Ambri-Piotta (NL)
17. Manuel Ganahl, EC-KAC
18. Benjamin Baumgartner, HC Lausanne (NL)
21. Lukas Haudum, EC-KAC
22. Nico Feldner, Sheffield Steelers (EIHL)
24. Paul Huber, EC Red Bull Salzburg
26. Oliver Achermann, HC La Chaux-de-Fonds (SL)
27. Benjamin Nissner, EC Red Bull Salzburg

Hockey VM 2019 – Sextonde plats

MĂ„lvakter: Bernhard Starkbaum, David Kickert och Lukas Herzog

Backar: Patrick Peter, Steven Strong, Matrin Schumnig, Raphael Wolf, Markus Schlacher, Alexander Pallestrang, Dominique Heinrich och Clemens Unterweger

Forwards: Peter Schneider, Thomas Raffl, Alexander Rauchenwald, Michael Raffl, Patrick Obrist, Dominic Zwerger, Manuel Ganahl, Lukas Haudum, Fabio Hofer, Thomas Hundertpfund, Konstantin Komarek, Raphael Herburger, Alexander Cijan och Benjamin Baumgartner

Uppdaterad 7 maj, 2024