Hajper

Här kommer vi att presentera den tyska truppen som representerar laget vid juniorvärldsmästerskapet i ishockey 2022. Laget kommer inleda gruppspelet med en match mot Finland och avrundar gruppspelet mot Österrike. Tyskland spelar i grupp A och kommer under gruppspelet spela sina matcher på Rogers Place i Edmonton.

Här är Tysklands kompletta JVM-spelschema:
Söndag 26 december kl. 20:00 Finland-Tyskland
Tisdag 28 december kl. 01:00 Tyskland-Tjeckien
Torsdag 30 december kl. 01:00 Kanada-Tyskland
Fredag 31 december kl. 20:00 Tyskland-Österrike

Den tyska truppen leds av förbundskapten Mickael Pfuhl och laget har under åren inte lyckats ta hem några medaljer under turneringen. Sin bästa placering fick man 1981 när man tog sig till en femteplats.

Tysklands flagga Tysklands trupp i JVM 2021

Målvakter

Florian Bugl, Red Bull Hockey Juniors
Jonas Gahr, Lowen Frankfurt
Arno Tiefensee, Adler Mannheim

Backar

Lucas Flade, Dresdner Eislowen
Maximilian Glotzl, Kolner Haie
Simon Gnyp, Kolner Haie
Niklas Langer, Augsburger Panther
Luca Munzenberger, Kolner Haie
Steven Raabe, Grizzlys Wolfsburg
Maksymilian Szuber, Red Bull Hockey Juniors
Mario Zimmermann, EV Landshut

Forwards

Manuel Alberg, Red Bull Hockey Juniors
Jakub Borzecki, Red Bull Hockey Juniors
Julian Chrobot, Kolner Haie
Samuel Dube, Red Bull Hockey Juniors
Florian Elias, Adler Mannheim
Enrico Henriquez-Morales, ERC Ingolstadt
Jan Nijenhuis, Grizzlys Wolfsburg
John-Jason Peterka, Red Bull Munich
Filip Reisnecker, Fischtown Pinguins Bremerhaven
Joshua Samanski, Owen Sound Attack
Jan-Luca Schumacher, Heilbronner Falken
Markus Schweiger, ESV Kaufbeuren
Tim Stutzle, Adler Mannheim
Justin Volek, Ravensburg Tower Stars

🏆 Har Tyskland vunnit junior hockey VM?

Nej, det tyska juniorlandslaget har aldrig lyckats vinna världsmästerskapet.

Tysklands JVM-Historia

Det tyska juniorlandslaget i ishockey är ett lag som tidigare befann sig i de lägre divisionerna, men nu syns alltmer i den högsta. Vid JVM 2021 tog man sig hela vägen till kvartsfinal, vilket är en indikation på den utveckling som tysk ishockey befinner sig i. Här listar vi lagets placeringar i de tidigare mästerskapen.

JVM 1977: Sjätte plats
JVM 1978: Sjunde plats
JVM 1979: Sjunde plats
JVM 1980: Sjätte plats
JVM 1981: Femte plats
JVM 1982: Sjunde plats
JVM 1983: Sjunde plats
JVM 1984: Sjunde plats
JVM 1985: Sjunde plats
JVM 1986: Åttonde plats (degraderad till division B)
JVM 1987: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1988: Sjunde plats
JVM 1989: Åttonde plats (degraderad till division B)
JVM 1990: Andra plats division B
JVM 1991: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1992: Sjunde plats
JVM 1993: Sjunde plats
JVM 1994: Sjunde plats
JVM 1995: Sjunde plats
JVM 1996: Åttonde plats
JVM 1997: Nionde plats
JVM 1998: Tionde plats (degraderad till division B)
JVM 1999: Fjärde plats division B
JVM 2000: Andra plats division B
JVM 2001: Andra plats division 1
JVM 2002: Vinnare division 1 (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2003: Nionde plats (degraderad till division 1A)
JVM 2004: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2005: Nionde plats (degraderad till division 1A)
JVM 2006: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2007: Nionde plats (degraderad till division 1A)
JVM 2008: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2009: Nionde plats (degraderad till division 1A)
JVM 2010: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2011: Tionde plats (degraderad till division 1A)
JVM 2012: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2013: Nionde plats
JVM 2014: Nionde plats
JVM 2015: Tionde plats (degraderad till division 1A)
JVM 2016: Femte plats division 1A
JVM 2017: Andra plats division 1A
JVM 2018: Tredje plats division 1A
JVM 2019: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2020: Nionde plats
JVM 2021: Sjätte plats

Tidigare trupper till JVM

JVM-truppen 2021 (Ut i kvartsfinal)

Målvakter

Florian Bugl, Red Bull Hockey Juniors
Jonas Gahr, Lowen Frankfurt
Arno Tiefensee, Adler Mannheim

Backar

Lucas Flade, Dresdner Eislowen
Maximilian Glotzl, Kolner Haie
Simon Gnyp, Kolner Haie
Niklas Langer, Augsburger Panther
Luca Munzenberger, Kolner Haie
Steven Raabe, Grizzlys Wolfsburg
Maksymilian Szuber, Red Bull Hockey Juniors
Mario Zimmermann, EV Landshut

Forwards

Manuel Alberg, Red Bull Hockey Juniors
Jakub Borzecki, Red Bull Hockey Juniors
Julian Chrobot, Kolner Haie
Samuel Dube, Red Bull Hockey Juniors
Florian Elias, Adler Mannheim
Enrico Henriquez-Morales, ERC Ingolstadt
Jan Nijenhuis, Grizzlys Wolfsburg
John-Jason Peterka, Red Bull Munich
Filip Reisnecker, Fischtown Pinguins Bremerhaven
Joshua Samanski, Owen Sound Attack
Jan-Luca Schumacher, Heilbronner Falken
Markus Schweiger, ESV Kaufbeuren
Tim Stutzle, Adler Mannheim
Justin Volek, Ravensburg Tower Stars