Expekt

Här kommer vi att presentera den schweiziska truppen som representerar laget vid juniorvärldsmästerskapet i ishockey 2024. Laget kommer inleda gruppspelet med en match mot Slovakien och avrundar gruppspelet mot Tjeckien. Schweiz spelar i grupp B och kommer under gruppspelet spela sina matcher på Frölundaborg i Göteborg.

Här är Schweiz kompletta JVM-spelschema:
Onsdag 27 december kl. 12:00 Slovakien-Schweiz
Torsdag 28 december kl. 17:00 Schweiz-USA
Lördag 30 december kl. 17:00 Schweiz-Norge
Söndag 31 december kl. 17:00 Tjeckien-Schweiz

Den schweiziska truppen leds av förbundskapten Marco Bayer och laget har under åren tagit hem en medalj av valören brons. Denna vann man vid mästerskapet 1998 efter att ha besegrat Tjeckien på övertid.

>> Här kan du läsa mer om Sveriges tidigare JVM-möten med Schweiz

🇨🇭 Schweiz trupp till JVM 2024

Målvakter:

1. Lorin Grüter, GCK/ZSC Lions
29. Alessio Beglieri, EHC Biel-Bienne
30. Ewan Huet, Regina Pats

Backar:

3. Daniil Ustinkov, GCK/ZSC Lions
4. Rodwin Dionicio, Saginaw Spirit
7. Timo Bünzli, GCK/ZSC Lions
14. Louis Füllemann, SC Bern
15. Gaël Christe, EHC Biel-Bienne
23. Leon Muggli, EV Zug
26. Simone Terraneo, HC Ambri-Piotta

Forwards:

5. Léo Braillard, Lethbridge Hurricanes
6. Jamiro Reber, HV71
8. Rico Gredig, HC Davos
9. Thierry Schild, SC Bern
10. Jonas Taibel, SCRJ Lakers
12. Mattheo Reinhard, EHC Biel-Bienne
13. Timo Jenni, SCL Tigers
17. Miles Müller, Moncton Wildcats
18. Julien Rod, Fribourg-Gottéron
20. Matteo Wagner, AIK
22. Grégory Weber, SC Bern
25. Endo Meier, GCK/ZSC Lions
27. Simon Meier, Penticton Vees

🏆 Har Schweiz vunnit junior hockey VM?

Nej, det schweiziska juniorlandslaget har aldrig lyckats vinna världsmästerskapet.

Schweiz JVM-Historia

Det schweiziska juniorlandslaget i ishockey har ofta varit ett bottenlag, som många gånger åkt jojo mellan divisionerna. När man väl deltagit i den högsta divisionen har resultaten varierat och man har faktiskt tagit sig in i kampen om medaljerna vid flera tillfällen. Här listar vi lagets placeringar i de tidigare mästerskapen.

JVM 1978: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1979: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1980: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1981: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1982: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1983: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1984: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1985: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1986: Sjunde plats
JVM 1987: Sjätte plats
JVM 1988: Tredje plats division B
JVM 1989: Andra plats division B
JVM 1990: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1991: Sjunde plats
JVM 1992: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1993: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1994: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1995: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1996: Nionde plats
JVM 1997: Sjunde plats
JVM 1998: JVM-Brons
JVM 1999: Nionde plats
JVM 2000: Sjätte plats
JVM 2001: Sjätte plats
JVM 2002: Fjärde plats
JVM 2003: Sjunde plats
JVM 2004: Åttonde plats
JVM 2005: Åttonde plats
JVM 2006: Sjunde plats
JVM 2007: Sjunde plats
JVM 2008: Nionde plats (degraderade till division 1A)
JVM 2009: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2010: Fjärde plats
JVM 2011: Femte plats
JVM 2012: Åttonde plats
JVM 2013: Sjätte plats
JVM 2014: Sjunde plats
JVM 2015: Nionde plats
JVM 2016: Nionde plats
JVM 2017: Sjunde plats
JVM 2018: Åttonde plats
JVM 2019: Fjärde plats
JVM 2020: Femte plats
JVM 2021: Nionde plats
JVM 2022: Åttonde plats
JVM 2023: Sjunde plats

Tidigare trupper till JVM

JVM-truppen 2023 (Ut i kvartsfinalen)

Målvakter:

Alessio Beglieri , Mississauga Steelheads (OHL)
Mathieu Croce, HC Davos
Kevin Pasche, Omaha Lancers (USHL)

Backar:

Lian Bichsel, Leksands IF (SWE)
Darren Boss, EHC Biel-Bienne
Vincent Despont, Saint John Sea Dogs (QMJHL)
Luca Deussen, EHC Kloten
Rodwin Dionicio, Niagara IceDogs (OHL)
Nick Meile, SC Bern
Dario Sidler, Lausanne HC
Maximilian Streule, Blainville-Boisbriand Armada (QMJHL)
Simone Terraneo, HC Ambri-Piotta
Brian Zanetti, Peterborough Petes (OHL)

Forwards:

Mats Alge, SCRJ Lakers
Nicolas Baechler, GCK/ZSC Lions
Attilio Biasca, Halifax Mooseheads (OHL)
Lorenzo Canonica, Shawinigan Cataractes (QMJHL)
Joel Henry, GCK/ZSC Lions
Jeremy Jabola, SC Bern
Tim Muggli, EV Zug
Miles Müller, Moncton Wildcats (QMJHL)
Nicolas Perrenoud, Lausanne HC
Mischa Ramel , EHC Kloten
Liekit Reichle, GCK/ZSC Lions
Mattheo Reinhard, EHC Biel-Bienne
Louis Robin, Val-d’Or Foreurs (QMJHL)
Jonas Taibel, Moncton Wildcats (QMJHL)
Livio Truog, GCK/ZSC Lions

JVM-truppen 2022 (Ut i kvartsfinalen)

Målvakter

Andri Henauer, SC Bern
Kevin Pasche, Omaha Lancers
Noah Patenaude, Saint John Sea Dogs

Backar

Giancarlo Chanton, Genève-Servette HC
Noah Delémont, EHC Biel-Bienne
Vincent Despont, Saint John Sea Dogs
Rodwin Dionicio, Niagara IceDogs
Nick Meile, SC Bern
Arno Nussbaumer, EV Zug
Dario Sidler, Lausanne HC
Maximilian Streule, Winnipeg Ice
Brian Zanetti, Peterborough Petes

Forwards

Mats Alge, SCRJ Lakers
Dario Allenspach, EV Zug
Nicolas Baechler, GCK/ZSC Lions
Attilio Biasca, Halifax Mooseheads
Joshua Fahrni, SC Bern
Lilian Garessus, HC Ajoie
Marlon Graf, GCK/ZSC Lions
Joel Henry, GCK/ZSC Lions
Simon Knak, HC Davos
Joel Marchon, EV Zug
Tim Muggli, EV Zug
Kevin Nicolet, Linköping HC
Fabian Ritzmann, SC Bern
Jonas Taibel, Moncton Wildcats

JVM-truppen 2021 (Ut i gruppspelet)

Målvakter

Thibault Fatton, HC Lugano
Andri Henauer, SC Bern
Noah Patenaude, Saint John Sea Dogs

Backar

Inaki Baragano, Lausanne HC
Giancarlo Chanton, SC Langenthal
Noah Delemont, EHC Biel
Cedric Fiedler, SCL Tigers Langnau
Noah Meier, GCK Lions Kusnacht
Rocco Pezzullo, HC Ambri-Piotta
Alessandro Villa, HC Lugano
Nathan Vouardoux, Lausanne HC
Brian Zanetti, HC Lugano

Forwards

Dario Allenspach, EV Zug
Jeremie Bartschi, EHC Biel
Attilio Biasca, EV Zug
Stefano Bottini, Penticton Vees
Mika Burkhalter, SC Bern
Lorenzo Canonica, HC Lugano
Ronny Dahler, EV Zug Academy
Keanu Derungs, EV Zug Academy
Raymond Fust, Chilliwack Chiefs
Valentin Hofer, EV Zug
Gaetan Jobin, Fribourg-Gotteron
Simon Knak, HC Davos
Lionel Marchand, Timrå IK
Joel Salzgeber, SCL Tigers Langnau
Elvis Schlapfer, EHC Biel

Uppdaterad 26 december, 2023