Jalla casino

Här kommer vi att presentera den schweiziska truppen som representerar laget vid juniorvärldsmästerskapet i ishockey 2022. Laget kommer inleda gruppspelet med en match mot Ryssland och avrundar gruppspelet mot Sverige. Schweiz spelar i grupp B och kommer under gruppspelet spela sina matcher på Westerner Park Centrium i Red Deer.

Här är Schweiz kompletta JVM-spelschema:
Måndag 27 december kl. 22:30 Ryssland-Schweiz
Tisdag 28 december kl. 22:30 Schweiz-USA
Fredag 31 december kl. 01:00 Slovakien-Schweiz
Fredag 31 december kl. 22:30 Schweiz-Sverige

Den schweiziska truppen leds av förbundskapten Marco Bayer och laget har under åren tagit hem en medalj av valören brons. Denna vann man vid mästerskapet 1998 efter att ha besegrat Tjeckien på övertid.

>> Här kan du läsa mer om Sveriges tidigare JVM-möten med Schweiz

Schweiz flagga Schweiz trupp i JVM 2021

Målvakter

Thibault Fatton, HC Lugano
Andri Henauer, SC Bern
Noah Patenaude, Saint John Sea Dogs

Backar

Inaki Baragano, Lausanne HC
Giancarlo Chanton, SC Langenthal
Noah Delemont, EHC Biel
Cedric Fiedler, SCL Tigers Langnau
Noah Meier, GCK Lions Kusnacht
Rocco Pezzullo, HC Ambri-Piotta
Alessandro Villa, HC Lugano
Nathan Vouardoux, Lausanne HC
Brian Zanetti, HC Lugano


Annons: ⇢ LeoVegas - Sätt in 100 kr eller mer och få ett gratisspel värt 100 kr

18+ år | Regler & villkor gäller | Gäller nya kunder

Forwards

Dario Allenspach, EV Zug
Jeremie Bartschi, EHC Biel
Attilio Biasca, EV Zug
Stefano Bottini, Penticton Vees
Mika Burkhalter, SC Bern
Lorenzo Canonica, HC Lugano
Ronny Dahler, EV Zug Academy
Keanu Derungs, EV Zug Academy
Raymond Fust, Chilliwack Chiefs
Valentin Hofer, EV Zug
Gaetan Jobin, Fribourg-Gotteron
Simon Knak, HC Davos
Lionel Marchand, Timrå IK
Joel Salzgeber, SCL Tigers Langnau
Elvis Schlapfer, EHC Biel

🏆 Har Schweiz vunnit junior hockey VM?

Nej, det schweiziska juniorlandslaget har aldrig lyckats vinna världsmästerskapet.

Schweiz JVM-Historia

Det schweiziska juniorlandslaget i ishockey har ofta varit ett bottenlag, som många gånger åkt jojo mellan divisionerna. När man väl deltagit i den högsta divisionen har resultaten varierat och man har faktiskt tagit sig in i kampen om medaljerna vid flera tillfällen. Här listar vi lagets placeringar i de tidigare mästerskapen.

JVM 1978: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1979: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1980: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1981: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1982: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1983: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1984: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1985: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1986: Sjunde plats
JVM 1987: Sjätte plats
JVM 1988: Tredje plats division B
JVM 1989: Andra plats division B
JVM 1990: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1991: Sjunde plats
JVM 1992: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1993: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1994: Åttonde plats (degraderade till division B)
JVM 1995: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1996: Nionde plats
JVM 1997: Sjunde plats
JVM 1998: JVM-Brons
JVM 1999: Nionde plats
JVM 2000: Sjätte plats
JVM 2001: Sjätte plats
JVM 2002: Fjärde plats
JVM 2003: Sjunde plats
JVM 2004: Åttonde plats
JVM 2005: Åttonde plats
JVM 2006: Sjunde plats
JVM 2007: Sjunde plats
JVM 2008: Nionde plats (degraderade till division 1A)
JVM 2009: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2010: Fjärde plats
JVM 2011: Femte plats
JVM 2012: Åttonde plats
JVM 2013: Sjätte plats
JVM 2014: Sjunde plats
JVM 2015: Nionde plats
JVM 2016: Nionde plats
JVM 2017: Sjunde plats
JVM 2018: Åttonde plats
JVM 2019: Fjärde plats
JVM 2020: Femte plats
JVM 2021: Nionde plats

Tidigare trupper till JVM

JVM-truppen 2021 (Ut i gruppspelet)

Målvakter

Thibault Fatton, HC Lugano
Andri Henauer, SC Bern
Noah Patenaude, Saint John Sea Dogs

Backar

Inaki Baragano, Lausanne HC
Giancarlo Chanton, SC Langenthal
Noah Delemont, EHC Biel
Cedric Fiedler, SCL Tigers Langnau
Noah Meier, GCK Lions Kusnacht
Rocco Pezzullo, HC Ambri-Piotta
Alessandro Villa, HC Lugano
Nathan Vouardoux, Lausanne HC
Brian Zanetti, HC Lugano

Forwards

Dario Allenspach, EV Zug
Jeremie Bartschi, EHC Biel
Attilio Biasca, EV Zug
Stefano Bottini, Penticton Vees
Mika Burkhalter, SC Bern
Lorenzo Canonica, HC Lugano
Ronny Dahler, EV Zug Academy
Keanu Derungs, EV Zug Academy
Raymond Fust, Chilliwack Chiefs
Valentin Hofer, EV Zug
Gaetan Jobin, Fribourg-Gotteron
Simon Knak, HC Davos
Lionel Marchand, Timrå IK
Joel Salzgeber, SCL Tigers Langnau
Elvis Schlapfer, EHC Biel