Jalla casino

Här kommer vi att presentera den österrikiska truppen som representerar laget vid juniorvärldsmästerskapet i ishockey 2022. Laget kommer inleda gruppspelet med en match mot Finland och avrundar gruppspelet mot Tjeckien. Österrike spelar i grupp A och kommer under gruppspelet spela sina matcher på Rogers Place i Edmonton.

Här är Österrikes kompletta JVM-spelschema:
Måndag 27 december kl. 20:00 Österrike-Finland
Onsdag 29 december kl. 01:00 Österrike-Kanada
Torsdag 30 december kl. 22:30 Tjeckien-Österrike
Fredag 31 december kl. 20:00 Tyskland-Österrike

Den österrikiska truppen leds av förbundskapten Jason O’leary och laget har under åren inte lyckats ta hem några medaljer under turneringen. Sin bästa placering fick man 1981 när man kom på en åttondeplats.

>> Här kan du läsa mer om Sveriges tidigare JVM-möten med Österrike

Sveriges flagga Österrikes trupp i JVM 2021

Målvakter

Jakob Brandner, Kotkan Titaanit
Leon Sommer, Steel Wings Linz
Sebastian Wraneschitz, Vienna Capitals

Backar

Jonas Kutzer, Dornbirner EC
Luis Lindner, Boston Junior Bruins
Moritz Molls, Okanagan Hockey Club
Lukas Necesany, Red Bull Salzburg
Timo Pallierer, Vienna Capitals
Jacob Pfeffer, Graz 99ers
Bernhard Posch, EC Bregenzerwald
Niklas Wetzl, TUTO Turku
Philipp Wimmer, Red Bull Salzburg

Forwards

Mathias Bohm, Vienna Capitals
Tim Harnisch, Red Bull Salzburg
Maximilian Hengelmuller, Red Bull Salzburg
Fabian Hochegger, KAC Klagenfurt
Marco Kasper, Rögle Ängelholm
Clemens Krainz, Graz 99ers
Julian Pauschenwein, Graz 99ers
Senna Peeters, Rögle Ängelholm
Marco Rossi, ZSC Lions Zurich
Lucas Thaler, Mora IK
Maximilian Theirich, KAC Klagenfurt
Marlon Tschofen, EHC Kloten
Dominik Unterweger, VEU Feldkirch
Finn van Ee, KAC Klagenfurt
Leon Wallner, Södertalje SK

🏆 Har Österrike vunnit junior hockey VM?

Nej, det österrikiska juniorlandslaget har aldrig lyckats vinna världsmästerskapet.

Österrikes JVM-Historia

Det österrikiska juniorlandslaget i ishockey har inte alltid spelat i den högstadivisionen, utan flera gånger flyttats mellan de lägre. Här listar vi lagets placeringar i de tidigare mästerskapen.

JVM 1979: Femte plats division B
JVM 1980: Vinnare division B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 1981: Åttonde plats
JVM 1982: Andra plats division B
JVM 1983: Fjärde plats division B
JVM 1984: Andra plats division B
JVM 1985: Fjärde plats division B
JVM 1986: Tredje plats division B
JVM 1987: Fjärde plats division B
JVM 1988: Åttonde plats division B (degraderades till division C)
JVM 1989: Vinnare division C (avancerade till division B)
JVM 1990: Sjätte plats division B
JVM 1991: Sjunde plats division B
JVM 1992: Sjunde plats division B
JVM 1993: Fjärde plats division B
JVM 1994: Sjätte plats division B
JVM 1995: Sjätte plats division B
JVM 1996: Åttonde plats division B (degraderades till division C)
JVM 1997: Femte plats division C
JVM 1998: Fjärde plats division C
JVM 1999: Fjärde plats division C
JVM 2000: Vinnare division B (avancerade till division B)
JVM 2001: Femte plats division 1
JVM 2002: Andra plats division 1
JVM 2003: Vinnare division 1B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2004: Nionde plats (degraderades)
JVM 2005: Tredje plats division 1A
JVM 2006: Femte plats division 1B
JVM 2007: Andra plats division 1B
JVM 2008: Andra plats division 1A
JVM 2009: Vinnare division 1B (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2010: Tionde plats (degraderades)
JVM 2011: Tredje plats division 1B
JVM 2012: Femte plats division 1A
JVM 2013: Femte plats division 1A
JVM 2014: Fjärde plats division 1A
JVM 2015: Femte plats division 1A
JVM 2016: Andra plats division 1A
JVM 2017: Femte plats division 1A
JVM 2018: Femte plats division 1A
JVM 2019: Femte plats division 1A
JVM 2020: Vinnare division 1A (avancerade till toppdivisionen)
JVM 2021: Tionde plats (ingen degradering pga pandemin)

Tidigare trupper till JVM

JVM-truppen 2021 (Ut i gruppspelet)

Målvakter

Jakob Brandner, Kotkan Titaanit
Leon Sommer, Steel Wings Linz
Sebastian Wraneschitz, Vienna Capitals

Backar

Jonas Kutzer, Dornbirner EC
Luis Lindner, Boston Junior Bruins
Moritz Molls, Okanagan Hockey Club
Lukas Necesany, Red Bull Salzburg
Timo Pallierer, Vienna Capitals
Jacob Pfeffer, Graz 99ers
Bernhard Posch, EC Bregenzerwald
Niklas Wetzl, TUTO Turku
Philipp Wimmer, Red Bull Salzburg

Forwards

Mathias Bohm, Vienna Capitals
Tim Harnisch, Red Bull Salzburg
Maximilian Hengelmuller, Red Bull Salzburg
Fabian Hochegger, KAC Klagenfurt
Marco Kasper, Rögle Ängelholm
Clemens Krainz, Graz 99ers
Julian Pauschenwein, Graz 99ers
Senna Peeters, Rögle Ängelholm
Marco Rossi, ZSC Lions Zurich
Lucas Thaler, Mora IK
Maximilian Theirich, KAC Klagenfurt
Marlon Tschofen, EHC Kloten
Dominik Unterweger, VEU Feldkirch
Finn van Ee, KAC Klagenfurt
Leon Wallner, Södertalje SK