Norge pressade Tjeckien i Grupp A. Efter en norsk ledning efter första perioden och i stora delar av andra tappade norrmännen segern till Tjeckien. Hemmanationen tog därmed sin andra raka seger på två dagar i och med 3-6-segern.

Under lördagskvällen spelade Norge och Tjeckien mot varandra i Grupp A och Prag. Båda lagen spelade match igår och fick alltså en andra match i benen på två dagar. Tjeckien hade självförtroende in i mötet efter sin straffseger mot Finland igår medan Norge förlorade med 2-5 mot NHL-toppade Schweiz. Men norrmännen visade styrka i O2 Arena från start. Ett frejdigt och kreativt Norge överraskade många tjecker på plats i den tjeckiska huvudstaden när man ledde med 3-2 efter den första perioden.

Norge var sedan rejält nedtryckta under hela andra perioden och till slut fick Tjeckien sitt 3-3-mål när Ondrej Beranek åkte in i anfallszon för att överlista Henrik Haukeland i det norska målet. Tjeckien van den andra perioden med ett mål och matchen stod 3-3 in till tredje perioden. I sista perioden tog Tjeckien ledningen i matchen genom Martin Stransky efter sex minuter i perioden, helt välförtjänt.

Norge var bra i första perioden och framför allt effektiva. Den 18-årige backen Stian Solberg, nästa säsong i Färjestad, var stundtals en stor behållning att följa i mötet. Men Solbergs offensiva kvalitet räckte inte. Norges svenska förbundskapten Tobias Johansson (och assisterande Pär Johansson) fick se Tjeckien vinna med 3-6 till slut. Men Norge visade stundtals att man absolut har i detta VM att göra, med några spetsspelare i truppen. Både Norge och Tjeckien är lediga imorgon (söndag) men man spelar igen måndagen den 13 maj.

Parallellt i Grupp B och Ostrava körde USA över Tyskland med hela 6-1 och tog revansch på gårdagens förlust mot Sverige.

Uppdaterad 11 maj, 2024