FRIBOURG. Han fick ett bortdömt mål och trodde att han skulle få ett matchstraff. Detta inom loppet av bara ett par minuter. Det var minst sagt en rörig VM-debut för Ivar Stenberg.
– Det var kul att spela, säger Frölundatalangen.
VIDEO: Höjdpunkter Kanada mot Sverige
Under fredagen debuterade Ivar Stenberg i hockey-VM för sitt Tre Kronor, när Sverige förlorade med 5-3 mot Kanada i schweiziska Fribourg. 18-åringen, som är sjätte yngsta VM-spelare någonsin för Tre Kronor i ett VM, var minst sagt i hetluften vid flera tillfällen. Utöver att vara en av de offensivt drivande spelarna matchen igenom fick Stenberg ett bortdömt mål i första perioden.
Målet kom via en styrning där Robert Hägg, backen, sköt ett högt skott som Ivar Stenberg styrde in. Men svensken firade knappt sitt första VM-mål då han nästan var säker på att det var hög klubba.
– Man känner ju sådant rätt snabbt, att det är hög klubba, men nästa gång kanske man får vara lite smartare och jubla direkt, säger Stenberg.
Videogranskningen visade just att det var hög klubba och domarna dömde bort målet. Bara 30 sekunder efter domslutet kom nästa videosekvens med Ivar Stenberg när talangen tacklade Darnell Nurse in i sargen vilket resulterade i en utvisning.
– Han (Nurse) är ju rätt stor och lite tyngre än mig så det var lite konstigt att han trillade. Han kanske inte var beredd på det eller nåt. Men det var onödigt av mig. Jag säger inte att han lägger sig ned. Det blev som det blev, säger Ivar Stenberg.
Domarna granskade utvisningen för att se om det var mer än en tvåminutare och det var en nervös svensk i utvisningsbåset i väntan på sin dom.
– Eftersom de kollade på den (utvisningen) så fanns det ju med i diskussionen, så att det är klart att det var lite nervöst. Jag var glad över att komma undan med en tvåa. Jag förstår inte riktigt hur det blev som det blev. Man såg ju situationen på jumbotronen och det var olyckligt men jag tycker att domarna gjorde rätt, säger Stenberg.
Det resulterade bara i två minuters utvisning och inget matchstraff. Vilket höll Ivar Stenberg kvar i matchen, gladeligen för svensk del. Talangen fick inga poäng med sig i matchen men bidrog offensivt från start till mål i 5-3-förlusten.
– Tråkigt att det inte blev vinst men det var kul att spela hockey mot Kanada, avslutade VM-debutanten.
På söndag väntar Danmark i Fribourg, med start 16:20, i ett möte där Ivar Stenberg ännu en gång blir viktig för Tre Kronor.
Uppdaterad 16 maj, 2026
Sportjournalist
[email protected]


Skriv en kommentar