Tre Kronor förlorade mot Finland i Hockey-OS 2026. Sverige fick inte hål på Juuse Saros i det finska målet och fick se de finska lejonen vinna med 4-1.

Finland och Sverige stod inför ett hett rivalmöte i OS-gruppspelet 2026 när Grupp B gick in i den andra matchomgången. Finland kom från en överraskande premiärförlust mot Slovakien (1-4) och var revanschsugna efter detta. Sverige vann å sin sida OS-premiären mot Italien med 5-2. Filip Gustavsson hade en något tung insats mot Italien i premiären men fick  chansen från start i målet igen. Filip Forsberg och Oliver Ekman-Larsson fick starta utanför någon av de svenska formationerna men fanns med i truppen. Hampus Lindholm och Marcus Johansson tog plats på läktaren.

Sverige började matchen ganska bra med ett par heta lägen direkt följt av ett tidigt svenskt powerplay. Även om Tre Kronor inte utnyttjade sitt numerära överläge så fick man fortsätta med momentum. Men detta momentumet försvann ganska snabbt därefter. Den petade backen från premiären, Nikolas Matinpalo, gjorde nämligen matchens första mål när han sköt ett stenhårt skott till 1-0 bakom Filip Gustavsson efter drygt åtta minuter.

– Finland leder lite turligt ska vi säga, kommenterade Jonas Andersson i SVT:s sändning.

Sverige fick sedan sitt andra powerplay i matchen efter tio spelade minuter i första perioden. Tre Kronor pressade på för en kvittering men stötte på en storspelande Juuse Saros och missade lägen för kvittering. Finland fick sedan spela i sitt första powerplay med sju minuter kvar av den inledande perioden. Sverige höll då undan Finland i powerplay men i bytet därefter skickade Eetu Luostarinen in en chanspuck mot mål som Anton Lundell kunde vifta in på volley till 2-0 för Finland och Sverige var skakat. Domarparet kollade på målet för en hög klubba på Lundell men målet var regelrätt. Efter Finlands andra mål klev Filip Gustavsson fram med en superräddning på Mikael Granlunds friläge, vilket var tur för svensk del. Första perioden slutade 2-0 efter att Finland varit mest effektiva och där Sverige inte utnyttjade två powerplay bland annat.

Finland började den andra perioden bättre än Sverige. Men Sverige fick sig en liten biljett in i matchen när Mikko Rantanen ådrog sig en utvisning för Finland. Och då kunde Sverige utnyttja sitt tredje powerplay i matchen när William Nylander sög en stund på pucken in han lade peggade upp för Rasmus Dahlin som smällde in Sveriges första mål i matchen till 2-1. Tre Kronor klarade sedermera av ett viktigt boxplay-moment i finsk numerärt överläge och fick energi av det. William Nylander träffade stolpen tätt därpå innan Sverige återigen fick spela i powerplay.

Men istället för ett svenskt kvitteringsmål så slarvade Sverige i egen zon med 15 sekunder kvar av PP och Joel Armia kom helt fri mot Filip Gustavsson och kunde lägga in pucken till 3-1 för Finland och Sverige tappade sitt stora momentum i matchen inom loppet av bara några sekunder. Det var ett slarvigt svenskt försvarsspel där tre spelare gick ut mot Erik Haula mot sargen men ingen hade koll på Joel Armia där bakom och allt gick vägen för de finska lejonen. Tre Kronor blev totalt uppätna under den andra halvan av mittenperioden och det såg sannerligen inte ljust ut för svensk del med tvåmålsunderläge in till sista perioden.

En tuff andraperiod, som påvisade rivaliteten, gav tre utvisningar vardera mot slutet. Det gav Sverige en decimerad forwardsskara i början på tredje perioden. Det gav Rickard Rakell ett byte med Gabriel Landeskog och Alex Wennberg där Rakell fick periodens första heta läge när han inte lyckades överlista Juuse Saros med sin backhand. Det var en trög start på tredje perioden och det blev för svensk del mer allvarligt när Oliver Ekman-Larsson ådrog sig en utvisning efter tre minuter. Sverige fick spela av dyrbar tid i boxplay istället för att själva skapa press i egen zon.

Det svenska laget fick, efter debaclet i mittenperioden, en ny chans i powerplay i mitten på tredje perioden. Sverige skapade ett par högoktaniga chanser genom den första PP-formationen innan andraformationen slarvade bort en dryg minut. Juuse Saros växte ut till ett monster i det finska målet efter att ha blivit starkt kritiserad under premiären mot Slovakien. Ett av de svenska bekymren var att man inte fick tillräckligt med långa anfall i offensiv zon. Man förlorade många viktiga offensiva tekningar och såg inte ut att matcha ”rätt” spelare i rätt lägen. Finland matchade sina stjärnor i offensiva lägen och skapade momentum på så sätt.

Med nio minuter kvar av perioden fick Sverige ett drömläge efter en VUNNEN tekning. Rasmus Dahlins skott gick förbi Juuse Saros men då räddade Anton Lundell pucken på mållinjen till svenskarnas stora missnöje. Tätt därpå fick Dahlin med sig en finsk utvisning och ännu en gång fick Tre Kronor chansen i spel fem mot fyra. Sverige skapade tryck men kunde inte göra mål. Det var en finsk målvakt eller en finsk utespelare i vägen hela tiden för William Nylanders PP-kedja och när de var trött kunde inte firma Forsberg/Zibanejad behålla samma kvalitet.

Sverige behövde göra två mål för att kunna ta poäng och plockade Filip Gustavsson med tre minuter kvar. Men Sverige fick knappt ett avslut på mål i spel sex mot fem. Men det blottade också Sverige för fler finska mål. Finland körde in 4-1 i öppen kasse och avgjorde matchen genom Mikko Rantanen.

Det är inte bara skicklighet som avgör hockeymatcher. Finland spelade mer cyniskt och gjorde mål på rakare och tydligare sätt än Sverige. Tre Kronor, med Sam Hallam som förbundskapten, är något pressade i Grupp B. Slovakien leder gruppen på sex poäng och skulle Sverige besegra Slovakien imorgon samtidigt som Finland vinner mot Italien så kommer tre lag att sluta på sex poäng i toppen av gruppen och då kan inbördes målskillnad (mellan de berörda lagen) avgöra. Därför kan en seger med flera mål bli viktig för Tre Kronor mot Slovakien om man vill vinna gruppen och gå direkt till kvartsfinal. Där har Finland +/- noll medan Sverige har minus tre i nuläget och Slovakien plus tre. Sverige har alltså chansen att rätta till bekymret. Skulle Sverige vinna mot Slovakien med fyra mål (om vi utgår från att Finland besegrar Italien) så går Sverige om både Finland och Slovakien och vinner gruppen. Det kan också räcka med att vinna med tre mål men att då också ha gjort flest mål i gruppen.

Detta handlar alltså enbart om Sverige, Slovakien och Finland slutar på sex poäng i tabellen. Annars är det inbördes möten som avgör. Så skulle Slovakien hamna på en annan poäng än Sverige och Finland så har Finland fördel i inbördes möten mot Sverige. LÄS MER HÄR.

Tabellen i Grupp B

I sluttabellen avgör inbördes möten. Vid tre lag på samma poäng räknar man poäng i inbördes möten, målskillnad i inbördes möten och sedan antal gjorda mål i inbördes möten. Inbördes möten gäller alltså i matcherna mellan de tre berörda lagen.

  1. Slovakien, 6p (+3 i inbördes målskillnad)
  2. Finland, 3p (0 i inbördes målskillnad)
  3. Sverige, 3p (-3 i inbördes målskillnad)
  4. Italien, 0p

Sista omgången 14 februari:
Sverige – Slovakien, 12:10
Finland – Italien, 16:40

Finland – Sverige, 4-1 (2-0, 1-1, 1-0)

07:44 1-0 Nikolas Matinpalo (Kaapo Kakko, Olli Määtä)
15:26 2-0 Anton Lundell (Eetu Luostarinen)
24:39 2-1 Rasmus Dahlin (William Nylander, Lucas Raymond)
32:47 3-1 Joel Armia (Erik Haula)
59:25 4-1 Mikko Rantanen

Så startade lagen

Sverige

Målvakter:
Filip Gustavsson (Jacob Markström)

Förstafemman:
Gustav Forsling, Rasmus Dahlin
Adrian Kempe, Joel Eriksson Ek, William Nylander

Andrafemman:
Philip Broberg, Erik Karlsson
Jesper Bratt, Elias Lindholm, Lucas Raymond

Tredjefemman:
Victor Hedman, Rasmus Andersson
Mika Zibanejad, Elias Pettersson, Rickard Rakell

Fjärdekedjan:
Gabriel Landeskog, Alexander Wennberg, Pontus Holmberg

Sjunde back:
Oliver Ekman-Larsson

13:e forward:
Filip Forsberg

Läktaren:
Jesper Wallstedt (mv), Hampus Lindholm (b), Marcus Johansson (f)

Finland

Målvakt:
Juuse Saaros (Jonas Korpisalo)

Förstafemman:
Miro Heiskanen, Esa Lindell
Mikko Rantanen, Mikael Granlund, Roope Hintz

Andrafemman:
Niko Mikkola, Rasmus Ristolainen
Artturi Lehkonen, Sebastian Aho, Teuvo Teräväinen

Tredjefemman:
Olli Määtä, Nikolas Matinpalo
Eetu Luostarinen, Anton Lundell, Kaapo Kakko

Fjärdekedjan:
Eeli Tolvanen, Erik Haula, Joel Armia

Sjunde back:
Henri Jokiharju

13:e forward:
Oliver Kapanen

Uppdaterad 13 februari, 2026