Det var 15 år sedan sist Finland vann mot Sverige i gruppspelet i JVM. Sverige lyckades behålla denna svit genom att vinna på övertid, men seger satt långt inne.
1:a perioden
Det är bra tempo direkt i matchen, Sverige har en hel del bra chanser. Rasmus Sandin kommer fri och får två möjligheter, men lyckas ej göra mål.
Finland spelar 5 mot 3 i 1.37, men Juniorkronorna hanterar detta lugnt och ingen går bort sig, Finland lyckas ej skapa så mycket.
I powerplay spelar Sverige bra, men tappar puck och Saarela kommer fri men skjuter utanför.
Finland 1-0-ledningen i powerplay 16.21 in i 1:a. Det kommer en sidledspassning som studsar på finsk klubba, finsk skridsko och in i mål. Det är också resultatet efter 1:a perioden. Sverige vinner skotten med 15-8.
2:a perioden
Nils Höglander inleder 2:a perioden i hög stil, han kommer bakom det finska målet och gör en Zorro och sätter den i krysset närmast sig. Det är kvitterat 1.05 in i 2:a perioden.
Även den 2:a perioden har ett högt tempo, precis som en JVM-match ska ha. Finland kommer i anfall och får både 1, 2 och 3 chanser där Tanus sätter 2-1 för juniorlejonen efter 13.35.
Sverige vinner skotten i 2:a perioden med 16-8, men det är Finland i ledning med 2-1.
3:e perioden
I 3:e perioden så fortsätter Juniorkronorna att trumma på och etablera press i finska försvarszonen. Det ger utdelning efter 14.51 när Fagemo plockar upp sin egen retur och kvitterar till 2-2. Ytterligare en period där Sverige vinner skotten med 12-7, men matchen går till förlängning.
En förlängning där Holtz sätter segermålet för Sverige med bara några sekunder kvar. En spännande match där Sverige till slut vinner med 3-2 på övertid.
Uppdaterad 2 februari, 2023
Redaktör & Sportjournalist
[email protected]


Hej!
En undran/fråga! Hur är förbindelsen för Ostrava-Trinec…buss/tåg?
Vid ev. kvartsfinal i Trinec 2/1 så är det förbindelsen som vi undrar över (2 st).
Gällande förbindelsen Ostrava – Třinec vågar vi ej uttala oss då vi aldrig rest denna. Ev att ni kan få svar i denna facebookgrupp om tågresor; https://www.facebook.com/groups/tagsemester/
Hoppas att det löser sig
/ Redaktionen VMhockey.se