Vilka förbundskaptener står i båset under herrarnas junior-VM 2024/2025 i Ottawa? Nedan listar vi samtliga huvudtränare i turneringen med en liten kommentar.

Grupp A

Kanada

Dave Cameron

USA

David Carle

Finland

Lauri Mikkola

Tyskland

Tobias Abstreiter

Lettland

Artis Abols

Kommentar:
Fyra av fem förbundskaptener i Grupp A var med redan i Göteborg. Tre av dessa ställdes mot varandra dessutom. Finlands Lauri Mikkola gör sitt andra JVM på posten efter kritikstormen i fjol (slutade fyra till slut) och Tobias Abstreiter samt Artis Abols är något mer långlivade i sina respektive förbund. Den sistnämnda är en svenskbekanting som framför allt gjorde fyra säsonger i Nyköpings Hockey runt milenniumskiftet. Han är också far till den tidigare Örebro- och Röglespelaren Rodrigo Abols. Tobias Abstreiter är en gammal storspelare för Tyskland och har en lång och gedigen karriär inom tysk hockey. Amerikanen David Carle, blott 35 år gammal, vann JVM-guld med USA i fjol och får förnyat förtroende. Han är redan en stor vinnare i NCAA-hockeyn med tre NCAA-guld varav två som huvudtränare för University of Denver. Carle lär vara hett eftertraktad hos NHL-klubbar. Kanadas nya förbundskapten heter Dave Cameron. Han är till vardags huvudtränare för Ottawa 67’s och blir passande nu förbundskapten för Kanada i hemstaden, även om Kanadas grupp spelas i Ottawa Senators hemmaarena (Sveriges grupp spelas i Ottawa 67’s arena). Camerons meritlista är lång med NHL-meriter som huvudtränare och assisterande tränare. I landslagssammanhang ledde han Kanada till JVM-guld 2022 som huvudtränare och han var även assisterande under JVM-guldet 2009. Lägg där till ett VM-guld 2016 som assisterande. Bra meritlista för en tränare! Finlands förbundskapten Lauri Mikkola fick mycket kritik i Göteborg för Finlands dåliga struktur och försvarsspel, även om han reparerade det en aning genom att föra de finska juniorlejonen till en fjärdeplats. Mikkola har en karriär i toppklubben Kärpät bakom sig och var assisterande bakom Tomi Lämsä i ett mästerskap innan han fick huvudansvaret.

Grupp B

Sverige

Magnus Hävelid

Tjeckien

Patrik Augusta

Slovakien

Ivan Fenes

Schweiz

Marcel Jenni

Kazakstan

Sergei Starygin

Kommentar:
Fyra av fem tränare här var med även i fjol i toppdivisionen även om Sergei Starygin var den som tog upp Kazakstan upp till finrummet igen. Har i omgångar varit förbundsakpten för Kazakstan U20 sedan år 2000 så Starygin får anses vara erfaren. Tjeckiens Patrik Augusta förde laget till JVM-brons i Göteborg och gör sitt andra år på posten efter succén från debutåret. Kom närmast från toppklubben Bili Tygri Liberec. Slovakiens Ivan Fenes har en 10-årig historia i det slovakiska förbundet och gör sitt fjärde mästerskap som huvudansvarig, detta under en säsong där han också varit assisterande tränare i Dukla Trencin. I Schweiz bås står den tidigare storspelaren Marcel Jenni, som många säkert minns från sina sex säsonger i Färjestad. Efter en tid i U18-landslaget fick han chansen med U20-laget i fjol och gör nu sitt andra JVM på posten. Denna gång saknar han dock svenske Tommy Albelin på bänken men det har Schweiz löst genom att ersätta Albelin med en annan svensk i form av Rikard Franzén. På tal om svenskar så leds Juniorkronorna återign av Magnus Hävelid. Han kom in som svensk förbundskapten med två guld i U18-VM och har sedan sitt intåg lett Sverige i två mästerskap. I Göteborg blev det som bekant silver efter finalförlusten mot det stjärnspäckade USA och under sitt första år slutade Hävelid och Sverige fyra. Nu går man för en ny medalj snarare än en fjärdeplats där Hävelid dessutom skrivit på ett nytt kontrakt med förbundet där han stannar som förbundskaptenen för Juniorkronorna fram till och med 2027/28. Magnus Hävelid är född i Enköping men är nu ganska starkt förknippad med Linköping där han spenderat en lång tid parallellt med sina dryga nio år på Svenska Ishockeyförbundet. Han är bror till den tidigare storbacken Niclas Hävelid och även farbror till de tidigare JVM-tvillingarna Hugo Hävelid (målvakt) och Mattias Hävelid (back). Med sig i Juniorkronornas ledarstab till JVM 2025 har Magnus Hävelid med sig backcoach Nicklas Grossmann (tidigare NHL-back) samt assisterande förbundskapten Gereon Dahlgren. Målvaktstränaren Viktor Alm finns också med i båset i en stab som också innehåller videocoachen Jacob Strandberg.