Tyskland ska spela en historisk VM-final imorgon söndag. Tyskarna avgjorde VM-semifinalen i förlängning genom Frederik Tiffels och ska spela sin första final någonsin i ett världsmästerskap.
Under lördagskvällen spelades den andra och sista semifinalen i herrarnas hockey-VM, den mellan Tyskland och USA. Något av länderna skulle spela om guldet mot Kanada imorgon (söndag) och för förlorarna väntade Lettland. Tyskland har inte varit i VM-final någonsin men kom tvåa 1953 (då som Västtyskland när VM var ett gruppspel) och USA har inte varit där sedan 1960 så mycket stod på spel för lagen.
Semifinalen fick sitt första mål endast en minut in i första perioden när USA-stjärnan Alex Tuch satte 1-0 för amerikanerna. Tvåan kom inte långt därefter för USA när Rocco Grimaldi använde sin fart när han drog ett slagskott upp i första krysset till 2-0 efter fyra minuter.. Mardrömsstart för Tyskland och drömstart för USA. Men tyskarna skulle få in en viktig reducering i första perioden. I ett powerplay hittade slutligen pucken in bakom mållinjen genom Daniel Fischbuch med åtta minuter kvar av perioden.
Men Tyskland var inte nöjda med att endast reducera, man hittade också en kvittering innan periodens slut när unge Maksymilian Szuber pricksköt in 2-2 med fyra minuter kvar av den inledande perioden. Målkavalkaden i första perioden bäddade för ett hopp på fler mål under resten av semifinalen.
Andra perioden
I den andra perioden steg USA:s så energiske forward Rocco Grimaldi fram i handlingarna igen när han sköt in en puck via Mathias Niederberger in i mål. Efter närmare video-titt viftade dock domarna bort målet och matchen var fortsatt jämn målmässigt. En annars ganska chansfattig andraperiod resulterade slutligen i ett amerikanskt mål. Michael Eyssimont, som sänkte Tre Kronors Rasmus Sandin i gruppspelet, jobbade in sin egen retur till 3-2 för USA i mitten på perioden.
En ganska händelsefattig andraperiod slutade 1-0 till USA vilket innebar att amerikanerna hade en 3-2-ledning in till den tredje- och sista ordinarie perioden.
Tredje perioden
USA har visat sig jämna turneringen igenom där framför allt skridskoåkningen och farten har stuckit ut. Amerikanerna har dessutom visat sig starka på att fördriva tid med puck i ledning, något som inte bådade gott för Tyskland inför deras jakt på en kvittering inledningsvis. Tyskarna skapade dock någon farlighet i början mot USA:s så välspelande målvakt Casey DeSmith.
Även amerikanerna fick sina målchanser att utöka sin ledning men Mathias Niederberger i det tyska målet gav sitt land chansen på en finalplats. Jonas Müller fick en superchans för kvittering för Tyskland med sex minuter kvar att spela men missade målet. Ett par minuter senare var Justin Schutz nära att kvittera. Tyskland satte in en högre växel för att hitta en slutforcering för att hålla semifinalen vid liv.
Vid liv hölls också semifinalen. När Tyskland tog ut sin målvakt för att spela i spel sex mot fem så kom en tysk kvittering när Marcel Noebels kunde hitta en lös puck och kvittera till 3-3, detta till ett vilt jubel i det tyska båset och på läktaren i Nokia Arena. Vilken avslutning på den ordinarie matchtiden. Tyskarna kändes nästan uträknade men visade än en gång att man är ett gäng att räkna med i den här turneringen.
Semifinalen i Tammerfors gick till förlängning efter en helt jämn match under 60 minuter. Och nu skulle en matchhjälte behövas på allvar för de båda nationerna.
Förlängningen
Snacka om rysare när ett historiskt finallag skulle avgöras i förlängningen i spel tre mot tre i tio minuter. Förlängningsspelet i tre mot tre är en klurig spelform där man gärna har så mycket puck som möjligt utan att blotta sig bakåt med slarviga pucktapp. Båda lagen spelade tryggt och säkert under första halvan men USA skapade kanske flest lägen. Bästa läget fick dock Tysklands Frederik Tiffels som så när överlistade Casey DeSmith. Till slut kom också ett tyskt avgörande och det var nyss nämnde Tiffels som kunde sätta 3-4 för Tyskland och skicka sitt tyska landslag till deras första VM-final någonsin.
För Tyskland väntar möte med Kanada i VM-final imorgon (19:20) medan USA står mot Lettland i en bronsmatch (14:20). Båda matcherna sänds i Sveriges Television på linjär-tv samt på SVT Play.
USA – Tyskland, 3-4 e.förl (2-2, 1-0, 0-1, 0-1)
01:11 1-0 Alex Tuch (Drew O’Connor, Rocco Grimaldi)
03:56 2-0 Rocco Grimaldi (Alex Tuch)
12:11 2-1 Daniel Fischbuch (Dominik Kahun, Moritz Seider)
16:03 2-2 Maksymilian Szuber (Nico Sturm, JJ Peterka)
28:47 3-2 Michael Eyssimont (Drew O’Connor, Connor Garland)
58:37 3-3 Marcel Noebels (Dominik Kahun, Leon Gawanke)
67:32 3-4 Frederik Tiffels (Dominik Kahun)
Så startade lagen
USA
Målvakter:
Casey DeSmith
(Cal Petersen)
Förstafemman:
Nick Perbix, Dylan Samberg
Alex Tuch, Nick Bonino, Rocco Grimaldi
Andrafemman:
Scott Perunovich, Tyler Kleven
Connor Garland, Drew O’Connor, Michael Eyssimont
Tredjefemman:
Henry Thrun, Connor Mackey
Carter Mazur, TJ Tynan, Cutter Gauthier
Fjärdefemman:
Lane Hutson
Matt Coronato, Patrick Brown, Sean Farrell
Anders Bjork
Tyskland
Målvakter:
Mathias Niederberger
(Dustin Strahlmeier)
Förstafemman:
Moritz Seider, Moritz Müller
Frederik Tiffels, Dominik Kahun, John-Jason Peterka
Andrafemman:
Kai Wissmann, Jonas Müller
Alexander Ehl, Nico Sturm, Samuel Soramies
Tredjefemman:
Leon Gawanke, Maksymilian Szuber
Daniel Fischbuch, Maximilian Kastner, Marcel Noebels
Fjärdefemman:
Fabio Wagner
Justin Schutz, Wojtek Stachowiak, Parker Tuomie
Filip Varejcka
Uppdaterad 27 maj, 2023
Sportjournalist
[email protected]
Skriv en kommentar