I Riga skapades en het “boom” med lettiska fans i en av VM:s värdstäder. När nu Lettland har chans på en bronsmedalj är även finska Tammerfors fylld av lettiska fans.
– Jag finner inga ord för det, säger Martins Dzierkals.

Det vankas bronsmatch för Lettland i eftermiddag. Letterna är redan historiska i sitt hemland på grund av att man ens nått till den sista helgen i ett världsmästerskap. Aldrig tidigare har Lettland stått i en semifinal. Efter förlust mot Kanada igår (2-4) väntar bronsmatch mot USA under söndagen.

De lettiska fansen fyllde Nokia Arena i Tammerfors och syntes var man än gick i Finlands näst största stad under lördagen. Fansen skapade en elektrisk stämning under semifinalen och lär göra detsamma när det vankas en historisk medaljmatch.

– Atmosfären är grym här, inte samma som i Riga men fortfarande helt otrolig. Vi visste att folk skulle komma hit och till bronsmatchen kanske det kommer ännu fler. Vi älskar våra fans och vet att de älskar oss. De ger oss en “push” varje match och imorgon kommer vi “pusha” hårt för dem, säger lettiska stjärnan Rudolfs Balcers till VMhockey.se och den finska systersajten Jääkiekon-MM.com.

Världsmästerskapet 2023 har delats i två länder och städer där Tammerfors (Finland) på värdskapet med just Lettland och Riga. Landet anordnade VM 2021 men då med vissa publikrestriktioner på grund av covid-19.

– Jag önskar att VM var oftare i Riga. Det har varit så bra. Det har varit de två bästa veckorna i mitt liv. Allt runt sporten är det största som finns där hemma, folk hejar på oss och det är det bästa som finns att spela framför dem. Jag är otroligt glad att vi har gett dem chansen att åka hem med en medalj, säger Rudolfs Balcers.

Även AHL-stjärnans lagkamrat, Martins Dzierkals, är stolt över sina fans. Och han stoltserar även över hur det lettiska landslaget har kommit samman under VM-turneringen för att skapa sig de förutsättningar som gäller i eftermiddag.

– Vi är ett grymt lag, nästan som en stor familj. Några killar blockar skott som om de vore galna. Vi har en fantastisk grupp, något jag aldrig sett tidigare. Alla fans som är här för vår skull. Jag finner inga ord för det. Jag är en väldigt lycklig man som får spela hockey för Lettland, säger han.

Martins Dzierkals vill också understryka att det må vara livat i Tammerfors under finalhelgen. Men veckorna i Riga var något helt annat enligt stjärnan.

– Det är en sak här (i Tammerfors, reds anm.) men jag tror inte att ni förstår hur det är där hemma i Riga. Det är svårt att förklara. Jag gick igenom Riga en dag och varenda bar och restaurang var helt full av fans. Alla kollar och alla hejar på oss. Vi försöker bara ge något tillbaka till dem, säger Dzierkals och fortsätter:

– Om vi tar medalj, alltså jag vet inte… Det skulle vara den största händelsen i vår historia. Vi är ingen stor nation men vi har stora hjärtan, det är det vi är kända för.

Uppdaterad 28 maj, 2023