Först ut i detta Hockey-VM var matcherna mellan Frankrike-Slovakien samt USA-Lettland. Frankrike kom in som sen ersättare för Ryssland (ROC) men lyckades ändå ge Slovakien en match. Lettland skulle bjuda på motstånd, men i den matchen gick inte riktigt som planerat.
Slovakien var stora favoriter mot Frankrike, men det blev inte så enkel match. Fransmännen stod upp väl och skapade lite nerv i matchen, men fick ändå ge sig när Slovakien vinner med 4-2. Sista målet kom i tomt mål.
USA körde över Lettland
Målvakterna och utvisningarna är skillnaderna mellan USA och Lettland i 1:a perioden där USA ledde med 3-0. Letterna hade ett bra kontringsspel med fina chanser, dock utan den riktiga udden i avsluten. Det blev istället missar från den lettiska målvakten som gjorde det möjligt för USA att sätta alla tre målen och även många lettiska utvisningar. En period som borde ha kunnat sluta 0-0. Period 2 hinner bara bli 33 sekunder gammal innan USA ökade till 4-0 och då sätter spiken i kistan.
Lettland lyckas reducera till 4-1 under powerplay i 3:e perioden. Letterna ger inte upp och fortsätter att kämpa, men matchen slutar 4-1.
Uppdaterad 13 maj, 2022
Redaktör & Sportjournalist
[email protected]


Skriv en kommentar