Som vi tidigare uppdaterade om så blev Jonas Ahnelöv skadad under matchen mot Norge i tisdags. Under gårdagen kom beskedet om att han kommer lämna VM-truppen då han har en fraktur på ledpannan efter smällen mot höger axel. Skadan omöjliggör de chanser som man tidigare trodde fanns i att backspelaren kunde återkomma och spela vidare framöver i turneringen.

För att parera för de två förlorade backspelarna i truppen har nu Pär Mårts akut inkallat Niclas Burström från svenska mästarklubben Skellefteå för att fylla en backplats i truppen. Detta nytillskott gör att Mårts inte längre kan ta in fler spelare i truppen och chanserna att vi får se Andreas Thuresson eller Minnesotas Jonas Brodin i VM försvinner.

Burström kommer att anlända till Minsk under dagen och räknas med att kunna vara med och spela redan under kvällens match mot Frankrike.

Uppdaterad 15 maj, 2014